Ezen a napon született Scarlett Johansson amerikai színésznő - november 22

Scarlett I. Johansson 1984. november 22-én született. Golden Globe-díjra jelölt amerikai színész, énekesnő. Pályafutását A suttogó című 1998-as filmmel alapozta meg.

Életrajza és pályája

Apja a Dániában született Karsten Johansson építész, anyja lengyel zsidó emigráns családból származó Melanie Sloan színésznő. Johanssonnak van egy ikertestvére, Hunter, akinél 3 perccel idősebb, valamint még 3 testvére, Christian, Vanessa és Adrian. Scarlett már gyermekkorában színésznőnek készült. 8 évesen (1992) szerepelt először a tévében a Late Night with Conan O’Brian első évadjában, majd 2 évvel később egy off-Broadway produkcióban, a Sophistry-ben Ethan Hawke oldalán. A manhattani Professional Children's Schoolba íratták be, 13 éves korában (1997) szülei elváltak, ezért ingázni kezdett, az anyukája és a gyerekek Los Angelesbe költöztek, az apukája viszont New Yorkban maradt. Édesanyja gyakran elkísérte a szereplőválogatásokra, első filmszerepét a Világgá mentem-ben kapta. Első komolyabb alakítását két évvel később a Manny and Lo című drámában nyújtotta, alakítását a legjobb női főszereplő kategóriában Independent Spirit Awardra jelölték.

A filmesek akkor figyeltek fel rá igazán, amikor Robert Redford mellett egy sérült kamaszlányt játszott A suttogóban. Ezután sorra érkeztek hozzá a forgatókönyvek. A suttogó-ban elsőfilmesként tüntettek fel a stáblistán, holott ez már a hetedik nagyjátékfilmje volt.

2000-ben forgatta a Tétova tinédzsereket, amely egy népszerű képregényén alapult, és két különc tinédzser viszontagságait mesélte el. Ezután a A férfi, aki ott sem volt című filmben szerepelt, majd Gárdos Évával Budapestre utazott, itt forgatták az Amerikai rapszódia magyar fővárosban játszódó jeleneteit. A mű Gárdos élettörténetéről szól, Johansson az elsőfilmes rendezőnő kamaszkori énjét játszotta, amiért a legjobb fiatal művésznek járó díjjal jutalmazták.

Ezután a Mérges pókok című horror következett, majd Sofia Coppola ajánlatot tett neki, hogy játssza el az Elveszett jelentés című filmjének női főszerepét. A filmet Japánban forgatták, Scarlett filmbeli partnere Bill Murray volt. Az Elveszett jelentés sikert aratott a kritikusok körében. A film 2004-ben három Golden Globe-díjat nyert, négyszeres Oscar-jelölt volt, melyből Sofia Coppola a legjobb eredeti forgatókönyvéért megkapta az aranyszobrot, Scarlett pedig elnyerte a legjobb színésznőnek járó BAFTA-díjat.

A Leány gyöngy fülbevalóval női főszerepét eredetileg Kate Hudson játszotta volna, ám terhessége miatt át kellett adnia a feladatot Johanssonnak. A film 1665-ben játszódik a hollandiai Delftben, Scarlett a 17 éves Grietet alakítja, akinek dolgoznia kell, hogy eltartsa a családját, cseléd lesz Johannes Vermeer festőművész családjánál, ahol lassan felkelti a művész érdeklődését. A szerepért Golden-Globe-jelölést kapott.

A Halálbiztos vizsga című krimi-vígjátékban a hat végzős középiskolás egyikét alakította, ezután az A sziget című filmben Jordan 2-Deltát játszotta, aki a világtól elzárt helyen lakik. Sok emberhez hasonlóan abban reménykedik, hogy egyszer kisorsolják, és elutazhat a Szigetre - amely a Föld utolsó, fertőzéstől mentes helye, a történet azonban nem merül ki ennyiben. Scarlett partnere a filmben Ewan McGregor.

Scarlett egyre nagyobb rendező-sztárokkal forgat. Brian De Palmával készítette a Fekete Dália című produkciót. A 40-es években játszódó krimiben Scarlett egy gyilkossági nyomozó barátnőjét játssza, a bűnüldözőt Josh Hartnett alakítja. Johansson Woody Allennel is forgatott filmeket, két krimibe hajló szerelmi történetet, a Fülest és a Match Pointot. 2008 májusában Cannes-ban mutatták be legújabb filmjét, a Vicky Cristina Barcelonát.

Más híres rendezők filmjeiben is feltűnt, így Robert Pulcini, Shari Springer Berman vígjátékában is, az Egy bébiszitter naplójában. Justin Chadwick kosztümös középkori darabjában szerepeltette, A másik Boleyn lányban, amelyben Mary Boleynt, Boleyn Anna angol királyné testvérét alakítja.

Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Scarlett_Johansson

 

Ezen a napon követtek el merényletet John Fitzgerald Kennedy az Egyesült Államok 35. elnöke ellen - november 22

John Fitzgerald Kennedy az Amerikai Egyesült Államok 35. elnöke 1961 és 1963 között, amikor is november 22-én merénylet áldozata lett. Ő volt az egyetlen római katolikus vallású elnök az USA-ban.

Forrás: www.mirror.co.uk

Élete

Édesapja, Joseph P. Kennedy kongresszusi követ, ír bevándorlók leszármazottja, aki fiait magas politikai pozícióban szerette volna látni, ezért elitképzést biztosított számukra a legkiválóbb egyetemeken. John a bostoni Harvard Egyetem diákja volt, diplomáját 1940-ben szerezte meg. 1941-től századosként szolgált a tengerészet csendes-óceáni haderejénél, ahol különleges bátorságáért kitüntették (kimentette az embereit). 1943. augusztus 2-án egy japán támadás során súlyosan megsebesült – hátgerincén három operációt is végre kellett hajtani. Súlyos betegségeit (hátfájdalmak, veseelégtelenség) is itt szerezte. Leszerelése után, 1945-ben rövid ideig a Hearst-lapoknak dolgozott, az Egyesült Nemzetek Szövetségét (ENSZ) létrehozó San Francisco-i konferenciáról tudósított. 1947-től 1953-ig demokrata párti képviselő volt a szövetségi törvényhozásban. 1951-ben ismerkedett meg Jacqueline Bouvier-val. 1953. szeptember 12-én kötött házasságot. Három gyermekük született: Caroline (1957), John (1960) és Patrick (1963). Kennedy 1953-tól 1961-ig Massachusetts 11. számú kongresszusi választókerületének demokrata színekben megválasztott szenátora volt.

Meggyilkolása

John F. Kennedy 1963. november 22-én Dallasba repült, hogy részt vegyen egy közszereplésen. Szándéka az volt, hogy békét teremt a frakciózó helyi demokrata párt soraiban és előkészíti a következő évi elnökválasztást. Fort Worth-ből az elnöki küldöttség dél körül érkezett Dallas repülőterére, s a gépkocsikonvoj innen indult a városba. Fél egykor a lépésben haladó elnöki konvoj az Elm Streetre fordult. A nyitott autóban feleségével és a texasi kormányzóval utazó Kennedyt ekkor találták el a lövések; előbb a torkán, majd a fején. A Parkland kórházba szállították immár holtan, bár ezt először még nem merték bejelenteni. Kennedy életét nem tudták megmenteni, mivel a feje hátsó fele teljesen leszakadt. Olyan merénylet áldozata lett, amelyet mind a mai napig titkok és kétségek öveznek. Már az ellene irányuló golyók száma sem tisztázott, három lövés alkalmasint elkülöníthető a hangfelvételekről. Megnevezett gyilkosát, Lee Harvey Oswaldot egyesek magányos merénylőnek, mások csak utasítást végrehajtó bűnbaknak tartják. Vele november 24-én Jack Ruby végzett.

Több elmélet is létezik a történésekkel kapcsolatban. Van aki elfogadja a Warren-jelentés eredményeit, mások elutasítják azokat a felületes vizsgálatra és a nyilvánvaló tények figyelmen kívül hagyására hivatkozva. Amerika lakosságának nagy része még ma is hisz egy lehetséges összeesküvésben. A gyanú Castrót, a kubai emigránsokat, a maffiát, a KGB-t, a CIA-t, valamint Lyndon B. Johnsont is érinti. Más vélemények szerint a háttérhatalmak útjában állt, illetve le is kívánta leplezni azokat.

1963. november 25-én az Arlington Nemzeti Temetőben (Virginia állam, Arlington megye) helyezték örök nyugalomra.

Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/John_Fitzgerald_Kenned

A merénylettel kapcsolatos további információk: https://hu.wikipedia.org/wiki/John_Fitzgerald_Kennedy_meggyilkolása

Ezen a napon választották meg Angela Merkelt-t Németország kancellárjává - november 22

Angela Merkel német politikus, 2005 óta Németország kancellárja.

Talán a világ egyik legbefolyásosabb emberének tartják, egyben a legbefolyásosabb nő. Az Európai Unió politikájára is jelentős hatással van.

1954. július 17-én született Hamburgban.

Pályafutása

Apja Horst Kasner berlini származású evangélikus lelkipásztor, anyja Herlind Jentzsch hamburgi latin–angol szakos tanárnő. Még 1954-ben, néhány héttel születése után a család Hamburgból az NDK-ba költözött: apja a berlin–brandenburgi evangélikus egyház lelkipásztora lett a brandenburgi Quitzowban, majd három évvel később a fővárostól északra fekvő Templinbe költöztek.

1973-ban érettségizett Templinben, majd 1978-ban fizikusi diplomát szerzett a Lipcsei Egyetemen. Ezt követően 1990-ig tudományos munkatársként dolgozott Kelet-Berlinben, a tudományos akadémia fizikai kémiai központi intézetében. 1986-ban írott doktori disszertációját (amellyel a doctor rerum naturae címet – „a természettudományok doktora” – szerezte meg) kvantumkémiai témáról írta.

Politikai pályafutása

Politikai pályafutása a rendszerváltás évében, 1989-ben kezdődött, amikor belépett a Demokratikus Ébredés (Demokratischer Aufbruch) nevű ellenzéki mozgalomba, melynek később szóvivője lett. Az 1990. március 18-án tartott NDK-s választás után – amely az első és utolsó demokratikus választás volt a szocialista országban – Lothar de Maizière kereszténydemokrata miniszterelnök kormányának szóvivő-helyettese volt. Miután a Demokratischer Aufbruch 1990-ben egyesült a CDU-val, Merkel automatikusan a kereszténydemokrata párt tagja lett. 1990 decemberében közvetlen választás útján a Bundestag képviselője lett.

1991 és 1994 között a Helmut Kohl vezette német szövetségi kormány ifjúsági és nőügyi minisztere volt. Felfedezőjének Kohlt tartják. 1994 és 1998 között környezet-, természetvédelmi és a reaktorok biztonságáért felelős miniszterkét szolgált. Erről a posztjáról az elvesztett 1998-as szövetségi választások során kellett lemondania, utódja Jürgen Trittin lett.

1991-től 1998-ig a CDU elnökhelyettese, 1993-tól 2000-ig a párt mecklenburg-elő-pomerániai elnöke volt. 1998-ban a CDU főtitkárává nevezték ki. 1999-ben az elsők között határolódott el a pártfinanszírozási botrányba keveredett Kohltól, majd 2000 áprilisában a szintén érintett Wolfgang Schäuble lemondása után a párt elnökévé választották 96%-os többséggel. Ebben a pozíciójában 2004-ben is megerősítette egy pártgyűlés, igaz, már csak 88%-kal. 2002-től 2005-ig a CDU/CSU frakcióvezetője volt a Bundestagban.

Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Angela_Merkel